ChessBase
Nejprodávanější
Marin's English Love - Kompletní repertoár pro bílého po 1.c4 1.díl
1...e5, holandské a indické rozestavení Pro mnoho skvělých hráčů různých generací bylo anglické zahájení logickým doplňkem k 1.d4. Zdržením postupu pěšce d se bílý může vyhnout některým oblíbeným obranám, jako je nimzoindická nebo grünfeldská, aby se o několik tahů později vrátil na cesty 1.d4. Bílý však může jít ještě dál a vybudovat si čistě anglický repertoár založený na 1.c4 a 2.g3, což je cílem těchto dvou šachových programů. Existuje několik tahů nebo systémů (nejtypičtěji královská indická), kde objektivně nejlepší myšlenkou bílého může být transpozice na 1.d4 tak jako tak (což ve svých partiích často dělám), ale při zmínce o tom jsem ve všech relevantních případech analyzoval pravé anglické systémy, vedoucí k zajímavé hře.
Master Class 1.Díl: Bobby Fischer
Žádný jiný mistr světa nebyl v šachovém světě i mimo něj známější než Robert James Fischer. V čem však spočívalo tajemství jeho senzačních schopností a co mu umožnilo postavit se samotnému sovětské šachové škole - a zvítězit? Na tomto DVD vám tým odborníků představí všechny aspekty šachové legendy a ukáže vám vítězné techniky a strategie, které jedenáctý mistr světa používal. Velmistr Dorian Rogozenco proniká do Fischerových zahájení a sleduje vývoj jeho repertoáru. Jaké varianty Fischer hrál a jakými zdroji se vyzbrojoval proti nejlepším sovětským hráčům? Mihail Marin vysvětluje Fischerův zvláštní styl a jeho zvláštní strategický talent v komentovaných partiích proti Spasskému, Tajmanovovi a dalším velikánům. Karsten Müller je nejen předním mezinárodním odborníkem na endgame, ale také skutečným znalcem Fischera. Jeho kongeniální videoanalýzy Fischerových legendárních endgames najdete pouze na tomto DVD! A aby toho nebylo málo - i vy můžete rozpoutat taktické kombinace jako Fischer! Německý bundesligový hráč Oliver Reeh sestavil nejlepší kombinace mistra světa - a nyní je na tahu i váš tah. I vy se můžete pokusit najít Fischerovy ohromující geniality zadáním svého řešení na šachovnici a získat videozpětnou vazbu v novém mediálním formátu ChessBase!
Master Class 10. díl: Michail Botvinnik
Michail Botvinnik se stal mistrem světa v roce 1948 a zůstal jím až do roku 1963. Během této doby svůj titul buď úspěšně obhájil proti Davidu Bronsteinovi, Vasiliji Smyslovovi a Mihailu Talovi, nebo jej získal zpět v odvetném zápase. Botvinnikem začíná systematická, vědecká metoda práce v šachu. Studoval zahájení s ohledem na jejich typické struktury ve střední hře a pro ně vytvářel úspěšné strategie. Strategický přístup se Botvinnikovým dílem táhne jako červená nit. Ke konci své aktivní kariéry založil šestý mistr světa v šachu, v Sovětském svazu známý jako "patriarcha", šachovou školu a předával své znalosti mnoha bystrým žákům. Mezi jeho žáky patřili například Garry Kasparov a Vladimir Kramnik.
Master Class 11.díl: Vladimir Kramnik
Pro Garryho Kasparova bylo již delší dobu jasné, kdo bude jeho nástupcem na postu mistra světa v šachu: nikdo jiný než Vladimir Kramnik! V roce 1992 Kasparov přivedl sedmnáctiletého Kramnika do ruského týmu a ten své brzké zařazení ospravedlnil osmi výhrami a jednou remízou na šachové olympiádě v Manile. O osm let později Kramnik svého mentora v zápase o titul mistra světa v Londýně skutečně porazil a stal se čtrnáctým šachovým mistrem světa.
Master Class 13 . díl- Tigran Petrosian
Tigran Petrosjan se stal devátým mistrem světa v historii šachu poté, co v roce 1963 porazil držitele titulu Michaila Botvinnika. O šest let později, v roce 1969, o titul přišel, když ho získal Boris Spasskij. Petrosjan však dlouho zůstával jedním z nejlepších hráčů světa, několikrát patřil k účastníkům cyklu Wch
Master Class 15.díl: Viktor Korchnoi
Viktor Korčnoj (narozen 1931 v Leningradě) je jedním z největších hráčů šachové historie. Poprvé se kvalifikoval do turnaje kandidátů o titul mistra světa již v roce 1962 a následně se mnohokrát zúčastnil dalších kandidátských zápasů. Svůj poslední zápas kandidátů sehrál v roce 1983 proti Kasparovovi. Korčnoj patřil po desetiletí k absolutní světové elitě. Koncem 70. let byl na světovém žebříčku na druhém místě za Anatolijem Karpovem.
Master Class 16. díl: Judit Polgar
Nejmladší ze tří sester Polgarových, Judit Polgarová, byla zázračným šachovým dítětem. Její otec Laszlo Polgar byl pedagog, který věřil, že každé dítě může být naučeno vyniknout v jakémkoli oboru díky správné výuce. Svou tezi dokázal tím, že ze svých tří dcer udělal špičkové šachistky. Judit Polgarová se učila od svého otce a sester a ve věku 15 let a čtyř měsíců získala titul velmistra, čímž nahradila Bobbyho Fischera na pozici nejmladšího velmistra v šachové historii.
Master Class 2. díl: Mihail Tal
Žádný mistr světa neokouzlil šachový svět tolik jako Mihail Tal. Jeho vláda v roli mistra světa byla krátká, ale Talova hvězda ve své době hořela s neznámou intenzitou. Svými kombinacemi a intuitivními oběťmi mladý Tal přejel své soupeře a nadchl šachový svět svou riskantní nekompromisní útočnou hrou, která inspirovala mnoho hráčů k jeho napodobování. V roce 1960 porazil úřadujícího mistra světa Botvinnika, ale o rok později o titul mistra světa opět přišel v odvetném zápase pochybné soutěžní hodnoty. Ale i když Tal už nebyl mistrem světa, stále zůstával jedním z nejlepších hráčů světa. Na osmi šachových olympiádách získal se sovětským týmem zlato. Šestkrát se stal mistrem SSSR. V letech 1973/74 se mu podařilo zůstat neporažen v 93 po sobě jdoucích partiích, což je dodnes nepřekonaný rekord. V roce 1988 vyhrál mistrovství světa v bleskovém šachu. Navzdory svému chatrnému zdraví si Tal užíval života plnými doušky a byl zábavným a skvělým člověkem, který nemiloval nic víc než šachy. Prostřednictvím partií Mihaila Tala vám toto DVD nabízí jedinečný přístup do říše šachové taktiky. Talovi kolegové svému taktickému guru přezdívali "Kouzelník", protože v jeho partiích zdánlivě nepochopitelné tahy nakonec jako mávnutím kouzelného proutku splynuly v úspěšný celek. Tal byl ale také mistrem strategie a hry v koncovce.
Master Class 3. díl: Alexander Alekhine
Alexander Alechin, čtvrtý mistr světa, sehrál mnoho fantastických útočných partií a dodnes se těší pověsti útočného génia. Ale už od Alechinova vítězství v zápase o titul mistra světa proti Capablance v Buenos Aires 1927 mohl šachový svět vidět, že Alechin, který se narodil v Rusku a v roce 1921 emigroval do Francie, zvládá skvěle i technické pozice. Jeho úspěch proti Capablance byl však přesto překvapením, protože Kubánec byl považován za prakticky neporazitelného. Po vítězství na mistrovství světa dosáhl Alechin vrcholu své kariéry na počátku třicátých let, kdy s obrovským náskokem vyhrál slavné turnaje, jako například San Remo 1930 a Bled 1931. Mistr světa byl navíc také plodným autorem a v poznámkách ke svým partiím poskytl hluboký vhled do myšlení mistra světa. Alechin byl jedním z nejlepších hráčů v historii šachu a učebnicově zpracoval všechny fáze hry - zahájení, střední hru i koncovku. Není divu, že řada pozdějších špičkových hráčů, v neposlední řadě Garry Kasparov, se k Alechinovi hlásila jako ke svému šachovému vzoru.
Master Class 4.díl: José Raúl Capablanca
Byl zázračné dítě a je obklopen mnoha pověstmi. Ve svých nejlepších časech, byl považován za nepřekonatelného a mnohými byl považován za největší šachový talent všech dob: José Raúl Capablanca, narozený 1888 v Havaně. Ve věku 13 let se stal kubánským šampionem; V roce 1909 senzačně porazil Marshalla 8: 1 a tak byl katapultován do světové elity.