Tento nesmírně talentovaný Nor přišel na scénu jakoby odnikud, aniž by se systematicky vzdělával ve strukturách některé z velkých šachových zemí, jako je Rusko, Ukrajina nebo v poslední době Čína. Jeho vývoj probíhal spíše v téměř zcela soukromém prostředí. Když otec rozpoznal neuvěřitelný talent svého syna, vzal ho ze školy, koupil obytný vůz a společně s celou rodinou se vydal na cestu z turnaje na turnaj.
Téměř v každé šachové partii nastane okamžik, kdy se bez taktiky prostě neobejdete. Musíte udeřit, protože není nic nepříjemnějšího, než když v rozhodující situaci propásnete vítěznou kombinaci, a tím se vzdáte výhody, na které jste celou partii pracovali. Proto je nezbytné taktiku řádně trénovat - a Master Class Tactics vám k tomu nabízí dokonalý nástroj! Na tomto Fritztraineru sestavil IM Oliver Reeh své oblíbené partie z rubriky CBM " Vylaďte si taktiku" čísel 186 až 197.
Vasilij Smyslov porazil Michaila Botvinnika na druhý pokus v roce 1957 a stal se tak sedmým mistrem světa v historii šachu, ale v následujícím roce se musel titulu v odvetě vzdát. Poté patřil Smyslov dlouhá léta k absolutní světové elitě. Senzační bylo jeho vystoupení v cyklu mistrovství světa 1982-1985, kdy v kandidátských zápasech postupně porazil Roberta Hübnera a Zoltána Ribliho a prohrál až ve finále s mladým Garrym Kasparovem - samotnému Smyslovovi bylo v té době 62 let! Smyslov měl mimořádně hluboké znalosti šachu. Jeho hra, možná ovlivněná hudbou (byl vystudovaným operním pěvcem), se vyznačovala přirozeností a harmonií. Pěstoval jasný poziční styl a i v ostrých taktických pozicích se často spoléhal spíše na svou intuici než na konkrétní propočty variant, i když uměl v případě potřeby brilantně kombinovat. Na druhou stranu se vyhýbal nejasným složitostem. Smyslov měl ve zvláštní oblibě (časnou) výměnu dam jako předstupeň své brilantní techniky, zejména v koncovce, kde byl považován za absolutní stálici. Čtrnáctý mistr světa Vladimir Kramnik nazval Smyslova "pravdou v šachu".
Pro Garryho Kasparova bylo již delší dobu jasné, kdo bude jeho nástupcem na postu mistra světa v šachu: nikdo jiný než Vladimir Kramnik! V roce 1992 Kasparov přivedl sedmnáctiletého Kramnika do ruského týmu a ten své brzké zařazení ospravedlnil osmi výhrami a jednou remízou na šachové olympiádě v Manile. O osm let později Kramnik svého mentora v zápase o titul mistra světa v Londýně skutečně porazil a stal se čtrnáctým šachovým mistrem světa.
Byl zázračné dítě a je obklopen mnoha pověstmi. Ve svých nejlepších časech, byl považován za nepřekonatelného a mnohými byl považován za největší šachový talent všech dob: José Raúl Capablanca, narozený 1888 v Havaně. Ve věku 13 let se stal kubánským šampionem; V roce 1909 senzačně porazil Marshalla 8: 1 a tak byl katapultován do světové elity.
Když se Viswanathan Anand objevil na evropské šachové scéně, měl za sebou v Indii již řadu šachových úspěchů, jako je vítězství v indických juniorských mistrovstvích a národním indickém mistrovství, Zatímco ještě je jako junior kdy Anandovi bylo teprve 14 let, byl pozván ke hře za indický národní tým na šachové olympiádě v roce 1984. V roce 1987 se stal mistrem světa juniorů a v roce 1988 se jako devatenáctiletý stal prvním indickým velmistrem.
Talent Garryho Kasparova byl rozpoznán již v útlém věku, ale nejpozději v pouhých 15 letech, kdy se kvalifikoval na slavné mistrovství SSSR, byl také celým šachovým světem považován za možného budoucího mistra. Na cestě na trůn mistra světa však Kasparov musel překonat řadu překážek.
Téměř v každé šachové partii nastane okamžik, kdy se bez taktiky prostě neobejdete. Musíte udeřit, protože není nic nepříjemnějšího, než když v rozhodující situaci propásnete vítěznou kombinaci, a tím se vzdáte výhody, na které jste celou partii pracovali. Proto je nezbytné taktiku řádně trénovat - a Master Class Tactics vám k tomu nabízí dokonalý nástroj! Na tomto Fritztraineru sestavil IM Oliver Reeh své oblíbené partie z rubriky CBM " Vylaďte si taktiku" čísel 186 až 197.
Téměř v každé šachové partii nastane okamžik, kdy se bez taktiky prostě neobejdete. Musíte udeřit, protože není nic nepříjemnějšího, než když v rozhodující situaci propásnete vítěznou kombinaci, a tím se vzdáte výhody, na které jste celou partii pracovali. Proto je nezbytné taktiku řádně trénovat - a Master Class Tactics vám k tomu nabízí dokonalý nástroj! Na tomto Fritztraineru IM Oliver Reeh shromáždil své oblíbené ukázky z rubriky CBM " Vylaďte si taktiku" čísel 198 až 208
Učte se od nejlepších hráčů na světě! Série "MasterClass" vás seznámí s tvářemi šachových legend. V interaktivním videoformátu se zpětnou vazbou na trénink! Svazek 1 až 17 s Fischerem, Carlsenem, Kasparovem, Karpovem a mnoha dalšími!
Vynikající hráči šachové historie dominovali ve svých epochách velmi osobitým stylem, což se odráželo i ve způsobu, jakým takticky uzavírali své partie. Nyní máte možnost jít ve stopách světových šampionů - s touto jedinečnou sbírkou kombinací!
Viktor Korčnoj (narozen 1931 v Leningradě) je jedním z největších hráčů šachové historie. Poprvé se kvalifikoval do turnaje kandidátů o titul mistra světa již v roce 1962 a následně se mnohokrát zúčastnil dalších kandidátských zápasů. Svůj poslední zápas kandidátů sehrál v roce 1983 proti Kasparovovi. Korčnoj patřil po desetiletí k absolutní světové elitě. Koncem 70. let byl na světovém žebříčku na druhém místě za Anatolijem Karpovem.
Žádný jiný mistr světa nebyl v šachovém světě i mimo něj známější než Robert James Fischer. V čem však spočívalo tajemství jeho senzačních schopností a co mu umožnilo postavit se samotnému sovětské šachové škole - a zvítězit? Na tomto DVD vám tým odborníků představí všechny aspekty šachové legendy a ukáže vám vítězné techniky a strategie, které jedenáctý mistr světa používal. Velmistr Dorian Rogozenco proniká do Fischerových zahájení a sleduje vývoj jeho repertoáru. Jaké varianty Fischer hrál a jakými zdroji se vyzbrojoval proti nejlepším sovětským hráčům? Mihail Marin vysvětluje Fischerův zvláštní styl a jeho zvláštní strategický talent v komentovaných partiích proti Spasskému, Tajmanovovi a dalším velikánům. Karsten Müller je nejen předním mezinárodním odborníkem na endgame, ale také skutečným znalcem Fischera. Jeho kongeniální videoanalýzy Fischerových legendárních endgames najdete pouze na tomto DVD! A aby toho nebylo málo - i vy můžete rozpoutat taktické kombinace jako Fischer! Německý bundesligový hráč Oliver Reeh sestavil nejlepší kombinace mistra světa - a nyní je na tahu i váš tah. I vy se můžete pokusit najít Fischerovy ohromující geniality zadáním svého řešení na šachovnici a získat videozpětnou vazbu v novém mediálním formátu ChessBase!
Žádný mistr světa neokouzlil šachový svět tolik jako Mihail Tal. Jeho vláda v roli mistra světa byla krátká, ale Talova hvězda ve své době hořela s neznámou intenzitou. Svými kombinacemi a intuitivními oběťmi mladý Tal přejel své soupeře a nadchl šachový svět svou riskantní nekompromisní útočnou hrou, která inspirovala mnoho hráčů k jeho napodobování. V roce 1960 porazil úřadujícího mistra světa Botvinnika, ale o rok později o titul mistra světa opět přišel v odvetném zápase pochybné soutěžní hodnoty. Ale i když Tal už nebyl mistrem světa, stále zůstával jedním z nejlepších hráčů světa. Na osmi šachových olympiádách získal se sovětským týmem zlato. Šestkrát se stal mistrem SSSR. V letech 1973/74 se mu podařilo zůstat neporažen v 93 po sobě jdoucích partiích, což je dodnes nepřekonaný rekord. V roce 1988 vyhrál mistrovství světa v bleskovém šachu. Navzdory svému chatrnému zdraví si Tal užíval života plnými doušky a byl zábavným a skvělým člověkem, který nemiloval nic víc než šachy. Prostřednictvím partií Mihaila Tala vám toto DVD nabízí jedinečný přístup do říše šachové taktiky. Talovi kolegové svému taktickému guru přezdívali "Kouzelník", protože v jeho partiích zdánlivě nepochopitelné tahy nakonec jako mávnutím kouzelného proutku splynuly v úspěšný celek. Tal byl ale také mistrem strategie a hry v koncovce.
Alexander Alechin, čtvrtý mistr světa, sehrál mnoho fantastických útočných partií a dodnes se těší pověsti útočného génia. Ale už od Alechinova vítězství v zápase o titul mistra světa proti Capablance v Buenos Aires 1927 mohl šachový svět vidět, že Alechin, který se narodil v Rusku a v roce 1921 emigroval do Francie, zvládá skvěle i technické pozice. Jeho úspěch proti Capablance byl však přesto překvapením, protože Kubánec byl považován za prakticky neporazitelného. Po vítězství na mistrovství světa dosáhl Alechin vrcholu své kariéry na počátku třicátých let, kdy s obrovským náskokem vyhrál slavné turnaje, jako například San Remo 1930 a Bled 1931. Mistr světa byl navíc také plodným autorem a v poznámkách ke svým partiím poskytl hluboký vhled do myšlení mistra světa. Alechin byl jedním z nejlepších hráčů v historii šachu a učebnicově zpracoval všechny fáze hry - zahájení, střední hru i koncovku. Není divu, že řada pozdějších špičkových hráčů, v neposlední řadě Garry Kasparov, se k Alechinovi hlásila jako ke svému šachovému vzoru.
Jméno Emanuela Laskera bude navždy spojeno s jeho neuvěřitelnou 27letou vládou na světovém šachovém trůnu. Již v roce 1894, ve svých 25 letech, získal titul mistra světa Wilhelm Steinitz a jeho rekordní počet let na trůnu skončil až v roce 1921, kdy Lasker musel uznat převahu Josého Raula Capablanky. Dosud jediný německý mistr světa však nejenže dlouhá léta vyprovázel všechny vyzyvatele, ale také vyhrával největší turnaje svého věku, někdy s obrovským náskokem. Fascinující otázkou je, jak se mu to podařilo? Dříve se často uváděla odpověď - psychologie a štěstí. Tuto tezi však vyvrátili autoři, které je třeba brát vážně. Laskerova tajemství je zřejmě třeba hledat jinde
Když bylo Anatoliji Karpovovi 11 let, byl pozván do Botvinnikovy šachové školy. "Patriarcha" však vynesl tvrdý verdikt: "Chlapec nemá o šachu ani ponětí, a proto nemá absolutně žádnou šachovou budoucnost." Málokdy se však stalo, že by se soud o šachovém talentu mýlil více, neboť Karpov se brzy stal nejlepším hráčem Sovětského svazu a začal být považován za vážného soupeře úřadujícího mistra světa Bobbyho Fischera. V zápase o titul mistra světa v roce 1975 však Fischer odmítl hrát a Karpov zvítězil kontumačně a stal se dvanáctým mistrem světa. Přesto dokázal, že je svého titulu hoden, a odehrál nespočet turnajů s výjimečnými výsledky. Zvláště působivý byl jeho styl. Díky Karpovovu brilantnímu citu pro poziční šach, který mnohým odborníkům připomínal Capablancu, přehrával své soupeře znovu a znovu se zdánlivou lehkostí. Pokud se chcete zlepšit v chápání šachové strategie, pak sotva existuje lepší učitel než Anatolij Karpov! Až s příchodem Garryho Kasparova získal Karpov soupeře, který se mu mohl rovnat.
více než 11 hodin videí! Málokterý mistr světa dokázal zaujmout milovníky šachu i širokou veřejnost tak jako Magnus Carlsen. Tento nesmírně talentovaný Nor přišel na scénu jakoby odnikud, aniž by se systematicky vzdělával ve strukturách některé z velkých šachových zemí, jako je Rusko, Ukrajina nebo v poslední době Čína. Jeho vývoj probíhal spíše v téměř zcela soukromém prostředí. Když otec rozpoznal neuvěřitelný talent svého syna, vzal ho ze školy, koupil obytný vůz a společně s celou rodinou se vydal na cestu z turnaje na turnaj. Surový diamant z Norska se postupně brousil v nesčetných turnajových partiích a brzy dostával pozvánky na vrcholné turnaje, kde dokazoval své neuvěřitelně hluboké znalosti šachu i proti nejlepším světovým hráčům. Díky Carlsenovu stylu ustoupila počítačem podporovaná příprava zahájení poněkud do pozadí a větší důraz je kladen na sportovní stránku šachu - hluboká strategie, rozsáhlé znalosti koncovek, energie a vytrvalost jsou trumfy nové šachové megastar.
Poznejte jednoho z největších géniů v dějinách šachu! Kariéra Paula Morphyho (1837-1884) trvala jen několik let, a přesto dokázal porazit nejlepší šachisty své doby. Po své triumfální cestě do Evropy v letech1858/1859 byl Američan oslavován jako neoficiální mistr světa. Jak je ale možné, že Morphy dokázal své zkušené soupeře tak snadno přehrát? V čem spočívaly jeho silné stránky?
Michail Botvinnik se stal mistrem světa v roce 1948 a zůstal jím až do roku 1963. Během této doby svůj titul buď úspěšně obhájil proti Davidu Bronsteinovi, Vasiliji Smyslovovi a Mihailu Talovi, nebo jej získal zpět v odvetném zápase. Botvinnikem začíná systematická, vědecká metoda práce v šachu. Studoval zahájení s ohledem na jejich typické struktury ve střední hře a pro ně vytvářel úspěšné strategie. Strategický přístup se Botvinnikovým dílem táhne jako červená nit. Ke konci své aktivní kariéry založil šestý mistr světa v šachu, v Sovětském svazu známý jako "patriarcha", šachovou školu a předával své znalosti mnoha bystrým žákům. Mezi jeho žáky patřili například Garry Kasparov a Vladimir Kramnik.