Tyto šachové knihy se věnují zejména různým druhům šachových zahájení: Otevřené, polootevřené či zavřené hry. Najdete zde: Gambity, Grunfelda, Královskou indickou, Ptačí, Holandskou, Sicilskou, Slovanskou, Benoni, Najdorf, Francouzskou, Retiho hru, Anglickou, Caro-Kann, Pirc... prostě knihy o šachovém zahájení.
Černý lev je v podstatě moderní a agresivní interpretací Philidorovy obrany (1 e4 e5 2 Nf3 d6). Černý lev začíná poněkud odlišným pořadím tahů, 1 e4 d6 2 d4 Nf6 3 Nc3, a nyní se lví rodina rozdělí na dvě různá zvířata: riskantního lva (3...Nbd7) nebo krotkého lva (3...e5). Oběma zpracováním se v této knize důkladně věnujeme. Simon Williams (Ginger GM) je ideálním průvodcem, který vysvětluje, jak vybičovat extrémně nebezpečný útok pomocí obou zpracování. Williams je známý svou rozmáchlou, útočnou hrou a Černý lev jeho stylu dokonale vyhovuje. Jeho komentáře a poznámky jsou vždy poučné a zábavné.
Většina šachových zahájení je známá již po staletí; první kniha o Ruy Lopezovi byla napsána v roce 1561. Ne tak Jobavův systém. Jedná se o zcela moderní zahájení, které se prosadilo teprve v posledním desetiletí. Je pojmenováno po gruzínském šachovém vizionáři Baadurovi Jobavovi, velmi nápaditém a kreativním velmistrovi. Jobavův systém je založen na zahajovacích tazích 1 d4 d5 2 Nc3 Nf6 3 Bf4. Po mnoho let byl tento systém považován za tichý a nenápadný zapadákov šachové teorie. Teď už ne! Díky úsilí Jobavy a dalších byl tento systém vybroušen do podoby ostré útočné zbraně. Protože je toto zahájení tak nové, nejsou správné obranné metody dobře známy. Díky tomu je tento systém nesmírně dynamický a nebezpečný.
Richterův-Veresovův útok charakterizují tahy 1 d4, 2 Nc3 a 3 Bg5. Je to skvělý systém pro hráče, kteří chtějí své soupeře odvést od známé teorie, donutit je k neznámým situacím a donutit je bojovat na vlastní prostředky. Existují různé moderní interpretace Richterova-Veresova útoku, které obvykle v určitém okamžiku zahrnují hru bílého na f3. V této knize se však velmi zkušený šachový autor a trenér Cyrus Lakdawala zaměřuje na tradiční zpracování, které se obvykle vyhýbá f3 ve prospěch klasičtějšího vývinu tahy jako Nf3, e3 nebo dokonce Qf3. V knize Repertoár zahájení: Lakdawala provádí čtenáře složitostí a vytváří repertoár pro bílého. Zkoumá všechny aspekty tohoto velmi složitého zahájení a poskytuje čtenáři dobře prozkoumanou, svěží a inovativní analýzu. Každá partie s komentářem obsahuje cenné poučení o tom, jak zahájení hrát, a poučný komentář k typickým plánům střední hry.
Slovanská (1 d4 d5 2 c4 c6) je skvělou volbou proti 1 d4 pro hráče, kteří chtějí získat solidní pozici ze zahájení, ale zároveň takovou, která obsahuje dynamické možnosti. Pěšec na c6 zaručuje černému pevnou oporu v centru, ale je zde také stále přítomná možnost braní na c4 a případně i snaha udržet tohoto pěšce. Slovan je ideální pro kombinaci spolehlivosti s příslibem dynamické protihry ve střední hře. V knize Opening Repertoire: The Slav zkušený šachový autor a trenér Cyrus Lakdawala provede čtenáře složitostí slovanské figury a sestaví repertoár pro černého. Zkoumá všechny aspekty tohoto velmi složitého zahájení a poskytuje čtenáři dobře prozkoumanou, svěží a inovativní analýzu. Každá partie s komentářem obsahuje cenné poučení o tom, jak zahájení hrát, a poučný komentář k typickým plánům střední hry.
Moderní Benoni je právě tou nejagresivnější metodou, kterou může černý zvolit proti bílému 1 d4. Ve variantách hlavní linie černý umožňuje bílému mít převahu centrálních pěšců, což tradičně poskytuje prvnímu hráči výhodu. Na oplátku však černý získává možnost nesmírně dynamické protihry. Tím se bílý dostává pod okamžitý tlak, protože každý nepřesný tah se může ukázat jako katastrofální.
Grünfeldova obrana je bojovná odpověď na 1 d4, kterou si oblíbilo mnoho mistrů světa včetně dvou legend hry, Bobbyho Fischera a Garryho Kasparova. Jedná se o zahájení v hypermoderním stylu, kdy černý zpravidla umožňuje bílému vybudovat silné centrum na počátku hry v očekávání, že ho bude moci podkopat ve střední hře. Kniha Opening Repetoire: The Grünfeld Defence prochází hutnou teorií, která toto zahájení obklopuje, a vytváří přímočarý repertoár založený na konzistentních strategiích a koncepcích
Petroffova obrana je tradičně považována za spolehlivý obranný mechanismus proti agresivnímu 1 e4. Má také pověst jednoho z nejvíce remízových zahájení a volby, kterou černý učiní pouze tehdy, když se spokojí s dosažením remízy. To se však v posledních letech změnilo. Nová generace hráčů v čele s vyzyvatelem na mistrovství světa 2018 Fabianem Caruanou (jehož kvalifikační cesta byla postavena právě na Petroffovi) tuto starobylou obranu nově interpretuje.
Sicilská obrana je nejoblíbenější odpovědí na 1 e4. S 1...c5 se černý pouští do boje a okamžitě zpochybňuje jakýkoli pocit "přirozené výhody bílého". Hráči sicilské obrany jsou často velmi dobře teoreticky připraveni a obrovská dynamika sicilské obrany může jejich soupeře často vyvést z míry. Německý mistr FIDE Jonas Hacker v této knize nabízí kompletní repertoár pro bílého, když čelí sicilské.
Sicilský Taimanov (1 e4 c5 2 Nf3 e6 3 d4 cxd4 4 Nxd4 Nc6) je velmi flexibilní černý systém v sicilské obraně vyvinutý Markem Taimanovem. Vyznačuje se rozvojem g8-jezdce na e7, často spolu s rychlým ...b7-b5. Taimanov často vede k napjaté, dynamické pozici, která je zralá na možnosti protiútoku. V Úvodním repertoáru: Sicilský Taimanov velmi zkušený šachový autor a trenér Nigel Davies provede čtenáře složitostí Taimanova a vytvoří repertoár pro Blacka. Zkoumá všechny aspekty tohoto vysoce komplexního otevření a poskytuje čtenáři dobře prozkoumanou, svěží a inovativní analýzu. Každá komentovaná hra obsahuje cenné lekce, jak hrát úvodní hru, a obsahuje poučný komentář k typickým plánům pro střední hru. Existují také návrhy, jak čelit Whiteovým „antisicilským“ pokusům a vytvořit tak celý repertoár pro splnění 1 e4.
Svěšnikovova variace sicilské obrany je bojištěm jednoho z klíčových šachových konfliktů: struktura versus aktivita. Černý dobrovolně přijímá slabou pěšcovou formaci, ale na oplátku získává snadný vývin a vynikající aktivitu figur. Tato linie nachází zalíbení u agresivních, útočných hráčů, kteří si jsou jisti svými taktickými schopnostmi.
Mezinárodní mistryně Jovanka Houska v této knize předkládá čtenářům kompletní repertoár Caro-Kann, který vychází především z jejího vlastního repertoáru, který s úspěchem používá již mnoho let na mezinárodní úrovni. Houska komplexně aktualizuje svou populární knihu Play the Caro-Kann z roku 2007 a zaměřuje se na klíčové novinky, které od té doby vznikly.
Varianta Sämisch je účinnou metodou proti oblíbené královské indické obraně. Klíčovým tahem je postup f2-f3, který upevňuje převahu bílého v centrálním prostoru a omezuje možnosti protihry černého. V tradiční Sämischově variantě bílý rozvíjí dámského střelce na e3, ale v moderní verzi, kterou se zabývá tato kniha, se dává přednost tahu Bg5. To vytváří pro černého další problémy, protože přirozená královská indická protihra ... e7-e5 umožňuje bílému potenciálně silný bod proti jezdci f6, zatímco pronásledování střelce pomocí ... h6