Hledáte jednoduchý, snadno naučitelný repertoár proti 1.e4? Pak je skandinávský tah s 3...Qd8 právě pro vás! Po 1.e4 d5 2.exd5 Qxd5 3.Nc3 vede ústup 3...Qd8 k velmi solidní pozici typu černého. Na úkor dvou temp byla definována pěšcová struktura, a tudíž lze vytvořit jasný plán vývinu našich menších figur. Prvním cílem je vyvést lehkého střelce na g4 a poté umístit pěšce na c6 a e6. Nyní má černý solidní rozestavení a dobré šance vytvořit tlak proti bílému pěšci na d4 a/nebo využít pole d5 jako výspu pro některou ze svých figur.
Pro ty, kteří v poslední době neabsolvovali žádné školení o výpočtech, je k dispozici školení Calculation Training Booster. Koneckonců, každý šachový mozek potřebuje pravidelnou stimulaci, protože se nechcete stát líným hráčem - vyhýbat se počítání kritických variant nebo prostě nepočítat správně.
V dnešní době mají lidé tendenci pracovat na svých šachových dovednostech studiem variant zahájení s motory a zanedbávají praktickou stránku naší hry. Tento šachový program zdůrazňuje důležitost tréninku výpočtových schopností. Nizozemský IM Robert Ris vytvořil výběr tréninkového materiálu, který používá v lekcích se studenty od 1400 do 2400. Ris se však domnívá, že tento materiál je vhodný pro hráče různé síly, protože z nácviku kalkulace strukturovaným způsobem může těžit každý.
Nejlepším způsobem, jak se zlepšit v šachu, je pečlivě studovat mistrovské partie, zastavit se v určitých pozicích a přemýšlet o kandidátních tazích. Dělat to sám může být obtížné a únavné, ale na tomto video kurzu vás povedou světoznámí trenéři!
Rozpoznávání vzorů je v moderním šachu důležitým nástrojem, protože vám pomůže lépe porozumět charakteristikám pozice. Obzvláště, když jste konfrontováni s překvapivým systémem zahájení, které hraje váš soupeř, je dobré, když se můžete spolehnout pouze na obecné zásady. V této video sérii je diskutováno deset klíčových prvků zahajovacího hraní, které vám pomohou zlepšit hru v této fázi hry. Šachové literatura se těmito tématy opakovaně zabývá, ale tentokrát se aktivně zapojíte i sami!
Zvláštní pozornost bude věnována Mezitahům, Tichým tahům, Obětem na prázdných polích, Vzorům matů, Ignorování soupeřovy hrozby, Kalkulaci v obraně a Metodě porovnávání. Kromě toho jsou doporučeny další praktické rady pro trénink, například jak zvládnout hospodaření s časem a vizualizaci pozice v mysli během výpočtu.
Pokud máte rádi vzrušující bitvu, měli byste hrát 5.Bg5 proti polo-slovanskému tahu. Tento přirozený rozvíjející tah je nejprincipiálnější a nejostřejší možností proti zdravé sestavě černého. Pomocí interaktivních cvičení vám tento program ukáže typické taktické vzorce v této linii a na těchto příkladech z klasických i nedávných partií předních odborníků na toto zahájení se naučíte hrát 5.Bg5 s úspěchem.
V každé šachové partii nastane okamžik, kdy je člověk postaven před otázku: Co mám teď dělat? Často řešení zahrnuje více než jen nalezení jednoho tahu a místo toho je třeba vypracovat kompletní plán. Abyste mohli sestavit efektivní plán, je třeba se do pozice ponořit hlouběji - pouhé určení, které figury jsou dobré a které špatné, obvykle k nalezení cesty nestačí.
Tento videokurz vám nabízí kompletní a přehledný repertoár pro černé proti 1.d4, založený na přijatelném dámském gambitu (1.d4 d5 2.c4 dxc4). Výměnou pěšce d se černý snaží o otevřenou hru s volným vývojem svých figur. Černému nevadí vyměnit centrálního pěšce, ale spíše je motivován napadnout bílé centrum a chytit soupeře pod krkem! Kromě pokrytí všech kritických linií po 1.d4 a 2.c4 jsou zde pojednány i populární systémy jako Trompovského, Londýnský/Jobavův systém, Torreho útok, Colleho systém a Verešov.
Tento videokurz vám nabízí kompletní a přehledný repertoár pro černé proti tahům 1.Nf3 a 1.c4. Doporučené varianty se snadno učí a nejsou obtížné na zapamatování, ale zároveň představují pro bílého vážnou výzvu. Proti 1.Nf3 je v plánu reagovat 1...d5, protože černý je připraven vrátit se k přijímanému dámskému gambitu v případě, že bílý zahraje 2.d4 (viz jiný videokurz). V této části se podrobně věnujeme všem relevantním alternativám bílého (2.c4, 2.e3, 2.b3, 2.g3).
Tyto videokurzy představují repertoár černých proti 1.d4, 1.Nf3 a 1.c4. Doporučené varianty jsou snadné na naučení a nenáročné na zapamatování, ale zároveň představují pro bílého vážnou výzvu.
Musím se bránit hrozbě soupeře, nebo ji mohu jednoduše ignorovat a hledat vlastní šance? Typická otázka, která byla často kladena při praktické hře. Dvousvazková série o kalkulaci v útoku a obraně.
Musím se bránit hrozbě soupeře, nebo ji mohu jednoduše ignorovat a hledat vlastní šance? Typická otázka, která byla často kladena při praktické hře. Dvousvazková série o kalkulaci v útoku a obraně.
Musím se bránit hrozbě soupeře, nebo ji mohu jednoduše ignorovat a hledat vlastní šance? Typická otázka, která byla často kladena při praktické hře. Dvousvazková série o kalkulaci v útoku a obraně.
Jednou z prvních lekcí, které se v šachu naučíte, je přivést svého krále do bezpečí rošádou - ať už na královské nebo dámské straně - poté, co jste vyvinuli své menší figury. Ignorováním tohoto pravidla se může stát, že nejen váš král skončí v problémech, ale i vaše ostatní figury, zejména věže, nemusí nikdy hrát velkou roli, a než se nadějete, situace vypadá chmurně. I na nejvyšší úrovni se často podceňují důsledky zanedbání tohoto základního prvku teorie zahájení. V tomto prvním svazku nové série Průvodce matováním bude kladen důraz na to, jak využít zranitelně umístěného krále v centru.
Ve druhém díle bude pozornost věnována rošádě s králem a zejména způsobům, jak využít oslabeného královského křídla. Několik známých témat, pěšcových formací a dalších útočných zbraní je zahrnuto v 8 kapitolách s cílem vyzvat diváka k určení a využití slabých míst. IM Robert Ris provedl zajímavý výběr známých partií i partií z vlastní praxe, aby demonstroval typické nápady využívající slabiny pěšcové formace před obsazeným králem.
V tomto prvním svazku nové série Průvodce matováním bude kladen důraz na to, jak využít zranitelně umístěného krále v centru. V 10 kapitolách, 20 ilustračních partiích a klíčových tématech, včetně vedení ve vývinu, zabránění rošádě, otevřeného e-filu a různých druhů obětí, vám toto DVD ukáže vše, co potřebujete vědět, abyste zvládli zahájení ve středu šachovnice.
Meranská variace v poloslovanské partii (1.d4 d5 2.c4 c6 3.Nf3 Nf6 4.Nc3 e6 5.e3 Nbd7 6.Bd3 dxc4 7.Bxc4 b5) je strategicky a dynamicky složité zahájení plné taktických možností. A toto DVD vám poskytne ucelený přehled typických taktických schémat pro obě strany. Vysvětleny jsou také poziční koncepce. Bílý se často snaží využít své převahy ve vývinu a přechází k rychlému útoku proti černému králi, ať už se nachází kdekoli! Černý doufá, že přežije bílou agresi a protiútok v centru, a tento střet plánů vede k obojakým a taktickým pozicím.
V tomto videokurzu se seznámíte se základními strategiemi šachových zahájení, které vám mohou pomoci při zahájení šachové hry. Seznámíte se s nejznámější šachovou pastí, která se vyhrává pouhými čtyřmi tahy: a jak se proti ní bránit. Ale je toho mnohem víc!
Vyzýváme všechny ambiciózní hráče, kteří se chtějí zdokonalit ve svých výpočetních dovednostech! V knize Calculation Training - Sharpen Your Game! bylo vybráno celkem 73 příkladů, z nichž naprostá většina obsahuje více otázek, a více než 160 otázek různé obtížnosti. Kurz začíná několika relativně jednoduchými taktickými úlohami (max. 1-2 tahy), které obsahují známé taktické motivy probírané v dřívějších videokurzech série Kalkulační trénink. Poté se však úroveň obtížnosti zvyšuje! Krátké forsírované varianty je třeba vypočítat velmi přesně a vyvrátit chyby soupeře. Ve hře ''Spot the Weakness'' pomáhá nejprve určit, na který konkrétní bod je třeba se zaměřit, a teprve poté se věnovat konkrétním tahům. V oddílech ''Obrana'' a ''Hlavolamy'' budete potřebovat trochu více času, abyste dospěli ke správnému závěru, protože ani někteří z nejlepších světových hráčů nedokázali splnit svůj úkol!