Nejlepší šachové programy, šachové databáze, výukové a tréninkové programy ke stažení nebo na DVD Můžete se naučit šachové zahájení, jak se zlepšit v koncovce nebo střední hře. Jak hrát siciliskou nebo proti sicislkou, francouzskou obranu, dámský gambit, královskou indickou...prostě všechny možné typy zahájení. Naučíte se šachové kombinaci, taktice a strategii.
Téma "rozhodování" je podstatnou součástí každé šachové partie. V každém okamžiku hry je třeba učinit rozhodnutí, které není pouze taktické, protože součástí procesu správného rozhodování je psychologie, strukturální preference, poziční základy a dobrý výpočet variant.
Když do svého repertoáru přidáte slovanské zahájení, získáte zahájení s pevným základem. To však neznamená, že získáte nudnou hru. Naopak, toto zahájení často vede k velmi dynamické hře. Proto by nemělo být překvapením, že mnoho současných hráčů světové třídy, včetně Carlsena, Caruany a Firouzji, jej často hrálo a využívalo k tomu, aby hráli o výhru proti svým současníkům.
Mezi klubovými hráči je velmi oblíbený. Systém Colle-Koltanowski (hra d4, Nf3, e3, Bd3 a nakonec b3) je velmi snadný na naučení, přesto se jedná o mimořádně nebezpečné zahájení. Bílý přechází na jednoduchou sestavu a všechny své figury směřuje na černé královské křídlo. Bílý se nemusí spoléhat na to, že se naučí svazky teorie zahájení, aby toto zahájení zvládl, a proto vyhovuje hráčům, kteří nechtějí trávit veškerý svůj volný čas čtením, sledováním a učením se třiceti tahů teorie.
Teorie koncovek je základem šachu. Uvědomíte si to v zarážející jasnosti, jakmile získáte vyhranou koncovku, ale nakonec se musíte spokojit s remízou kvůli nedostatku potřebných znalostí. Takovým nehodám lze předejít pouze vybudováním solidní techniky koncovek. Toto je první DVD Karstena Müllera a hamburský velmistr a odborník na koncovky zde pokládá základy pro získání takové techniky. První díl jeho tréninkové série lze začít bez jakýchkoli znalostí koncovek, předpokládá se pouze znalost šachových pravidel.
Přestože je rozdělování materiálu věží a dvěma menšími figurami proti věži a dvěma menším figurám v praktické hře velmi časté, existuje na toto téma jen velmi málo literatury, kromě té, která se zabývá otázkami týkajícími se dvojice střelců. Tuto mezeru by mělo zaplnit toto DVD. Souhra a koordinace menších figur, jako je například "geometrie jezdeckého páru", představují téma, které se velmi dobře hodí ke zkoumání v souvislosti s věží. Měli by se jezdci navzájem bránit, nebo stát vedle sebe?
Čím je materiál redukovanější, tím důležitější je správně odhadnout potenciál vlastních a nepřátelských figur. To platí zejména v koncovkách s nevyváženým materiálem. Na DVD 9 a 10 své sérii koncovek se Dr. Karsten Müller zabýval symetrickými materiálovými konstelacemi se dvěma figurami proti dvěma figurám a toto DVD začíná diskusí o asymetrických materiálových rovnováhách, včetně
Čím je materiálu na šachovnici méně, tím důležitější je umět správně odhadnout potenciál figur. V koncovkách s asymetrickým materiálem je to naprosto zásadní. Nové, dvanácté DVD z oblíbené série Karstena Müllera pokračuje v cestě započaté jedenáctým dílem a probírá koncovky s nerovnoměrnou materiálovou bilancí.
V tomto druhém díle své tréninkové série o koncovkách pokračuje velmistr a odborník na koncovky Dr. Karsten Müller z Hamburku v pokládání pevných základů pro poslední fázi hry. Poté, co se v prvním díle zabýval základními koncovkami od dávání matu dámou až po základy pěšcových koncovek, je druhý díl věnován výhradně věžovým koncovkám: věž proti pěšci, věž a pěšec proti věži, věž a pěšec proti věži, věž a dva spojení pěšci proti věži.
Třetí díl série koncovek se zabývá dámskými koncovkami, věží proti menším figurám, dámou proti věži a dámou proti dvěma věžím. Dámské koncovky nejsou zdaleka tak tajemné, jak se na první pohled zdá. Znalost několika pravidel a zásad vám vše velmi usnadní. V případě věže proti jezdci nebo střelci byste měli nejen vědět, jak remizovat koncovku bez pěšce, ale také kdy lze postavit pevnost a kdy ne. Něco podobného platí i pro dámu proti věži, ovšem s tím rozdílem, že když nejsou pěšci, dáma proti věži vyhrává.
Ve čtvrtém svazku série koncovek je zařazeno mnoho témat s větším množstvím materiálu, například věž a menší figura vs. věž (a menší figura), věž vs. dvě menší figury, dvojité věžové koncovky, dáma a jezdec vs. dáma a střelec, dvojice střelců a principy koncovek. Typickými tématy jsou: tzv. fischerovská koncovka věž a střelec vs věž a jezdec, která se v praktické hře vyskytuje poměrně často a je velmi často výhodná pro věž a střelce; s opačně zbarvenými střelci přítomnost po jedné věži výrazně zvyšuje šance na výhru útočníka oproti čisté koncovce s opačně zbarveným střelcem (viz DVD 1); kdy jsou dáma a jezdec silnější než dáma a střelec;
Principy, kterými se toto DVD zabývá, jsou dominance a profylaxe, nepřehánění, zugzwang a schematické myšlení. Dominance je cílem metod zahrnujících omezování a restrikci. Postupně stále tlačte soupeře na ústup - to je často nejjednodušší cesta k vítězství. Jsou předvedeny strategie omezování jednotlivých figur, přičemž velký důraz je kladen na držení jezdců na krátkém vodítku. Profylaxe je individuální a nesmírně důležitý způsob myšlení.
Prolínají se zde také témata umění nebo obrana, pevnost a pat. Nikdy se nevzdávejte předčasně. Vždy bojujte až do konce a přijměte novou výzvu. Pokud má vaše pozice pevné základy, pak můžete překvapivě dosáhnout pevnosti, která může být založena i na patové situaci. Chyby dělají šachy fascinujícími. Všichni se dopouštíme chyb ve všech fázích královské hry. Seznamte se s nejčastějšími zdroji chyb a poučte se z vlastních chyb i z chyb ostatních.
Věžové koncovky patří k nejčastějším koncovkám, které se vyskytují. A je to právě oblast, kde se úsilí vynaložené na trénink obzvláště rychle vrátí v podobě polovičních a plných bodů, protože znalost byť jen několika pravidel a postupů značně usnadňuje život a poskytuje vodítko i ve složitých pozicích. Druhé DVD ze série Karstena Müllera o koncovkách se zabývalo teoretickými věžovými koncovkami a bylo strukturováno podle rozložení materiálu, ale toto DVD se zaměřuje na témata, která lze nalézt ve věžových koncovkách.
Koncovky věží a menší figurou proti věži a menší figuru se vyskytují velmi často, dokonce častěji než věžové koncovky. Není o nich však mnoho literatury. Nové DVD s koncovkami tuto mezeru zaplňuje. Zabývá se čtyřmi různými materiálovými konstelacemi věž a jezdec proti věži a jezdci, věž a protilehlé barvy střelců a stejné barvy střelců a věž a střelec proti věži a jezdci.
Pro šachistu jsou šachové figurky jako specifické nástroje v sadě nářadí. Musíme vědět, jak je co nejlépe používat, podobně jako řemeslník zná své nástroje. Neměli bychom používat šroubovák k zatloukání hřebíku; a neměli bychom používat dámu jen k obraně.
Pro šachisty jsou šachové figurky jako specifické nástroje v sadě nástrojů. Musíme vědět, jak je nejlépe používat, jako řemeslník zná své nástroje. K zatloukání hřebíku bychom neměli používat šroubovák; a neměli bychom používat královnu jen na obranu.
Pokud chcete znát zahájení, měli byste rozumět jeho typickým pozičním představám a plánům. Je také dobré si zapamatovat varianty. To však nestačí. Měli byste také znát typické taktické motivy nebo své zahájení.
Pokud se chcete zlepšit v šachu, taktický trénink je spolehlivou cestou k úspěchu. Jsou však taktiky... a pak jsou taktiky! V koncovce, a často dokonce hned po výměně dam, už většina standardních kombinací známých ze střední hry nefunguje.
Hledáte aktivní obranu proti 1.d4? Už nehledejte! Tarraschova obrana (1.d4 d5 2.c4 e6 3.Nc3 c5) je jedním z nejambicióznějších způsobů, jak černému čelit 1.d4. Není divu, že ji hráli mistři světa Boris Spasskij a Garry Kasparov!
Torreho útok je velmi účinný způsob, jak dostat soupeře do nepříjemné situace hned od prvního tahu. Bílý hraje tři jednoduché tahy 1 d4 2 Nf3 a 3 Bg5, čímž se vyhýbá mnoha nebezpečným variantám, které může černý často hrát proti 1 d4 a 2 c4.