Objevte svět šachů prostřednictvím naší exkluzivní kolekce šachových knih. Nechte se unést dobrodružstvím mezi šachovými figurkami pomocí nejnovějších a nejkvalitnějších šachových publikací, které nabízíme v našem širokém sortimentu. Prohlédněte si fascinující životopisy slavných šachových mistrů, zlepšte svou hru prostřednictvím tréninku strategie a taktiky a prozkoumejte světově proslulý šachový antikvariát. Naše knihy kromě popisů zahájení, koncovek a střední hry také podávají ucelené informace o šachové kalkulaci a kombinacích. Bez ohledu na to, zda preferujete Francouzskou obranu, Gambit nebo Sicilskou hru, naše široká nabídka zahrnuje všechny oblíbené a vedlejší varianty. Hledáte konkrétní šachovou knihu? Napište nám, a my se pokusíme ji pro vás získat. Vstupte do světa šachů s našimi knihami a posuňte svou šachovou hru na novou úroveň.
Tato kniha je součástí série knih o zahájení, autor se v ní zaměřil na hry polootevřené. Sicilská, francouzská či Caro-Kann jsou trvalým hostem na turnajových šachovnicích po celém světě, proto věřím, že po prostudování této publikace získají čtenáři lepší přehled jak, proč a kdy rozehrávat jednotlivé varianty. Hlavní ozdobou jsou podrobné komentáře jednoho z našich nejlepších analytiků-velmistra Marka Vokáče.
Druhý díl o zavřených hrách je věnován zahájením, v nichž černý na tah 1.d4 odpovídá jinak než 1...d5. Základ knihy tvoří indické obrany - systémy, jež jako první zkoušeli hypermodernisté již ve dvacátých letech minulého století. Necelých sto let praxe prokázalo jejich životaschopnost, varianty se rozvinuly do šířky a hloubky a dnes jsou indické populárnější než klasický dámský gambit. Pravdou je, že pozice v těchto zahájeních jsou velice zajímavé vznikajícími konflikty - černý často dovolí bílému obsadit centrum, pak ale na něj tvrdě útočí, případně získá slibné možnosti na křídlech! Samozřejmě i bílý má své trumfy - o tom všem se dočtete v této knize.
Šachy jsou hrou s úctyhodnou historií a miliony příznivců na celém světě. Většina hráčů je fascinována bohatou strategickou náplní naší milované hry, ale stejně tak drtivá většina raději vyhrává než prohrává. Kniha, jež se Vám dostává do rukou, není návodem k rychlému úspěchu v šachu. Je spíše vodítkem, jak neprohrát partii již v její úvodní části. Najdete v ní obecná pravidla vedení šachové partie (která platí nejen v ahájení), ale také konkrétní léčky a varianty, které je dobré znát.
Zahájení šachové partie 1 e4 e5 je tak časté, že výsledný komplex systémů zahájení tradičně dostává vlastní přívlastek "Otevřené hry" (1 e4 s dalšími odpověďmi jsou "polootevřené hry" a vše ostatní spadá pod "uzavřené hry"). Základem knih First Steps jsou pečlivě vybrané naučné hry, které přesně ukazují, čeho se obě strany snaží dosáhnout. Je zde dostatek teorie, aby se zlepšující se hráč mohl s otevřením seznámit, aniž by se cítil zahlcen.
Rozhodli jsme se věnovat knihu partiím, kde zdaleka nerozhodovaly jen znalosti hráčů, ale především jejich fantazie, ochota riskovat, bojovnost. Většina partií naší knihy obsahuje chyby nebo přinejmenším hodně sporná rozhodnutí a to obou stran! Ale právě nelpění na suchých strategických principech a často také opovrhování materiálem činí z uvedených partií skvosty, které stojí i za vícenásobné přehrání! Některé partie (cca čtvrtinu) as budete znát, ale jsou tak nádherné, že jsme je museli zařadit. Většinu ale tvoří partie ne tak známé a především pak souboje z posledních dvaceti let, které v jiných knihách nenajdete.
Všichni velmistři jsou schopni věnovat se tělem i duší skutečné šachové hře, ale jen málo z nich je schopno udělat totéž při analýze partií svých kolegů velmistrů. Právě touto metodou se však Timman podle Botvinnikova učení vycvičil v jednoho z nejlepších analytiků na světě - a právě proto jsou jeho poznámky k této pečlivě vybrané sbírce partií uznávány za tak hluboké a kvalitní, jaké se v šachové literatuře vyskytují jen zřídka.
Většina hráčů raději útočí než brání, což má za následek, že obranná technika je často nejslabší částí jejich hry. Tato kniha v překladu Kena Neata vysvětluje základy obranné hry a obsahuje mnoho testů, na kterých se čtenáři mohou procvičit.
Kniha má společné téma - základy šachové strategie. Téma zdánlivě jednoduché, ve skutečnosti rozsáhlé a jen těžko obsažitelné. My jsme se pokusili vysvětlit základní pojmy poziční hry na 144 partiích rozdělených do deseti kapitol. Je třeba upozornit, že ve skutečnosti je šachová strategie nedělitelná a pojmy vysvětlované v jednotlivých lekcích spolu úzce souvisí - v každé partii jde o maximální využití figur, vytváření správné pěšcové struktury, hodnocení pozice a plán hry také najdete v každé partii,... proto se také naše vzorové parti mohly klidně ocitnout i v jiné kapitole.
Kniha je rozdělena na dvě části: První se zabývá elementární taktikou - to znamená základními typy kombinačních úderů, jejich motivy a provedením. Diagramy jsou vždy řazeny od těch jednodušších ke složitějším, na konci každé kapitoly jsou pak příklady k procvičení a nechybí ani závěrečné opakování. Tuto část mohou studovat i méně pokročilí šachisté, a pokud tak učiní svědomitě, výkonnostní růst je nemine. Druhá část knihy je určena již zkušenějším hráčům (řekněme s Elem minimálně 1800), obtížnost je výrazně vyšší! Pojednává o propočtu variant a metodách výběru tahů. I zde se řeší kombinační údery, ale hlavním pučením by měl být zisk správných návyků, jakým způsobem varianty počítat. V této části se počítá se schopností samostatné práce, materiál je vždy vysvětlován na jednom ukázkovém příkladu, vše ostatní už řeší čtenář sám, cvičných příkladů je více než 100.
Tato nová kniha má několik výhod. Především příklady byly několikráte využity při tréninku mých svěřenců. Dále příklady jsou různé obtížnosti - někdy je řešení jednoznačné - mat, případně zisk rozhodující převahy. Pak jsou ale v knize zařazeny i pozice, kde hráč získá převahu, kterou bude ještě muset uplatnit. Zastoupeny jsou samozřejmě i remízové kombinace. Někdy stačí jediný tah, jindy je nutno jít do hloubky. Právě různorodost řešení dobře simuluje rozhodování při hraní partie. V knize najdete celkem 603 příkladů. Prvních 546 je formou diagramu, z nichž přibližně první třicítka jsou opravdu jednoduší příklady na rozehřátí, pak už jsou pozice o maličko těžší a zajímavější. Posledních 18 diagram jsou umělé skladby, které kromě tréninku mohou poskytnout i velký estetický požitek. Po diagramech následuje řešení naslepo - dvoutahové maty jsou zadány jen notací. A na úplný závěr jsou krátké partie - s úkolem bez šachovnice doplnit správné pokračování.
Útok na krále je nejpřirozenějším strategickým plánem, který můžeme najít v partiích velmistrů, ale také i méně pokročilých hráčů. V této příručce se můžete seznámit s různými oběťmi materiálu na sloupci h. Tyto kombinace jsou typické a často využívané při útoku na rošádové postavení. Zkušenější hráči je tedy nejspíše budou znát, ale mohou si je zopakovat a zároveň procvičit propočet. Nejprve je uvedeno 60 instruktivních příkladů, na které navazuje 256 cvičných pozic. Jejich řešení by mělo přispět k zapamatování si těchto typických obětí a k jejich lepšímu nacházení a využití ve vlastních partiích.
Útok na krále je nejpřirozenějším strategickým plánem, který můžeme najít v partiích velmistrů, ale také i méně pokročilých hráčů. V této příručce se můžete seznámit s různými oběťmi materiálu na sloupcích f a g. Tyto kombinace jsou typické a často využívané při útoku na rošádové postavení. Zkušenější hráči je tedy nejspíše budou znát, ale mohou si je zopakovat a zároveň procvičit propočet. Nejprve je uvedeno 40 instruktivních příkladů, na které navazuje 208 cvičných pozic. Jejich řešení by mělo přispět k zapamatování si těchto typických obětí a k jejich lepšímu nacházení a využití ve vlastních partiích.
Mezinárodní mistr Angus Dunnington vám poprvé v jednom svazku předkládá zcela nový a útočný repertoár založený na tahu 1d4, zatímco velmistr John Emms nabízí nový arzenál zahajovacích zbraní, kterými můžete zaútočit na nic netušící soupeře.
V této knize se sešli tři renomovaní odborníci na zahájení, aby společně přinesli revoluční pohled na křídlové zahájení. Namísto prošlapaných a analyzovaných cestiček se soustředí na čerstvé nebo málo prozkoumané varianty a vybírají množství "nebezpečných" možností pro obě barvy. Ať už hrajete bílými nebo černými, po prostudování této knihy budete sebevědomí a plně vyzbrojení a vaši soupeři se budou utíkat schovat!
Kniha obsahuje 40 komentovaných partií Marka Vokáče: Jméno, které zná v českém šachovém prostředí snad každý. Ale pár údajů z Markova života si dovolím uvést. Narodil se 6. prosince 1958, už v dětském věku propadl kouzlu královské hry. Poctivým samostudiem se brzy zařadil mezi nejlepší hráče své generace. Poprvé reprezentoval již v roce 1974 na mezinárodní pionýrské olympiádě. V dorosteneckých přeborech republiky získal dvě medaile - v roce 1976 stříbrnou a 1977 bronzovou.
Zrychlený drak zůstává jednou z nejoblíbenějších možností černého v sicilské hře a jeho atraktivita je zřejmá. Strategie zahájení černého je snadno pochopitelná a jeho figury se rychle rozvíjejí na aktivních polích. Navíc hráči bílého, kteří doufají, že budou útočit stejným způsobem jako proti tradičnímu drakovi, budou šokováni větší flexibilitou Zrychleného draka a možnostmi rychlého protiútoku.
Dostává se Vám do ruky sbírka taktických příkladů vybraných z partií nejlepších hráčů historie (1. část). Nejsou zde uvedeny kombinace českých hráčů - ty vydají na samostatnou knihu! Každý z velikánů je prezentován osmi příklady. Záměrně jsem vybíral spíše jednodušší kombinace, celá příručka je určena především hráčům přibližné výkonosti 1500 - 1800 ELO. Obtížnější příklady jsou označeny hvězdičkou. Samozřejmě i tyto diagramy se můžete pokusit vyřešit, pokud to nepůjde, stačí si řešení přehrát a kombinační schéma si uložit do paměti.
Dostává se Vám do ruky sbírka taktických příkladů vybraných z partií nejlepších hráčů historie (1. část). Nejsou zde uvedeny kombinace českých hráčů - ty vydají na samostatnou knihu! Každý z velikánů je prezentován osmi příklady. Záměrně jsem vybíral spíše jednodušší kombinace, celá příručka je určena především hráčům přibližné výkonosti 1500 - 1800 ELO. Obtížnější příklady jsou označeny hvězdičkou. Samozřejmě i tyto diagramy se můžete pokusit vyřešit, pokud to nepůjde, stačí si řešení přehrát a kombinační schéma si uložit do paměti.
Dostává se Vám do ruky sbírka taktických příkladů vybraných z partií nejlepších hráčů současnosti. Toto dílo navazuje na předchozí výběry nejlepších hráčů historie, kde byli (mimo jiné) Anand, Aronjan a Carlsen, proto je znovu neuvádíme. Každý z velikánů je prezentován osmi příklady. Záměrně jsme vybírali spíše jednodušší, ale neodolali jsme a zařadili několik hodně zajímavých složitějších pozic, které jsou označeny hvězdičkou. Ty asi nevyřešíte (i když se o to můžete pokusit), ovšem doporučujeme řešení si přehrát a zkusit mu porozumět. I tak se zlepšují taktické schopnosti.
Tři klasické tituly ze série Everyman Chess Starting Out v jednom svazku. Pěšcové koncovky od Glenn Flear Menší figurkové koncovky od Johna Emmse Věžové koncovky od Chrise Warda
Mnoho hráčů všech úrovní se při studiu šachu soustředí téměř výhradně na zahájení. Jen velmi málo hráčů věnuje studiu koncovek mnoho času, což je téměř jistě chyba. Uděláte-li v zahájení špatný tah, může se vám stát, že se dostanete do mírně nevýhodné pozice. Špatný tah v koncovce může snadno změnit výhru v remízu nebo dokonce v prohru.