Objevte svět šachů prostřednictvím naší exkluzivní kolekce šachových knih. Nechte se unést dobrodružstvím mezi šachovými figurkami pomocí nejnovějších a nejkvalitnějších šachových publikací, které nabízíme v našem širokém sortimentu. Prohlédněte si fascinující životopisy slavných šachových mistrů, zlepšte svou hru prostřednictvím tréninku strategie a taktiky a prozkoumejte světově proslulý šachový antikvariát. Naše knihy kromě popisů zahájení, koncovek a střední hry také podávají ucelené informace o šachové kalkulaci a kombinacích. Bez ohledu na to, zda preferujete Francouzskou obranu, Gambit nebo Sicilskou hru, naše široká nabídka zahrnuje všechny oblíbené a vedlejší varianty. Hledáte konkrétní šachovou knihu? Napište nám, a my se pokusíme ji pro vás získat. Vstupte do světa šachů s našimi knihami a posuňte svou šachovou hru na novou úroveň.
Skvělé na holandském tahu je, že řeší několik problémů zahájení černými. Co dělat proti 1 d4? Zahrajte 1...f5! Jak čelit anglické (1 c4)? Zahrajte opět 1...f5! Co s transpozičním Rétiho zahájením 1 Nf3? Ano. Uhodli jste. Zahrajte 1...f5! Dostaňte pěšce f na f5 a pak plánujte následné ...d6 a ...e5, čímž vytvoříte dynamickou centrální pěšcovou hradbu. Pokud bílý nebude přesně kontrovat (a to mnoho hráčů nebude), položí tím základy pro silný útok na královském křídle ve střední hře.
Pečlivým výběrem variací, které vedou k podobným strukturám, sestavil IM Sam Collins výkonnou repertoárovou knihu ideální pro hráče s omezeným studijním časem. Bílý otevírá 1 e4 a rozvíjí své figury na přirozená pole, hledá otevřené linie a iniciativu. Dominantním tématem tohoto solidního a aktivního repertoáru je, že - tam, kde je to rozumné - bílý vyhledává pozice s izolovaným dámským pěšcem (IQP): tj. sicilskou c3, Panovovu Caro-Kann, Tarraschovu francouzskou a italskou hru s časným c3 a d4.
Většina šachových zahájení je známá již po staletí; první kniha o Ruy Lopezovi byla napsána v roce 1561. Ne tak Jobavův systém. Jedná se o zcela moderní zahájení, které se prosadilo teprve v posledním desetiletí. Je pojmenováno po gruzínském šachovém vizionáři Baadurovi Jobavovi, velmi nápaditém a kreativním velmistrovi. Jobavův systém je založen na zahajovacích tazích 1 d4 d5 2 Nc3 Nf6 3 Bf4. Po mnoho let byl tento systém považován za tichý a nenápadný zapadákov šachové teorie. Teď už ne! Díky úsilí Jobavy a dalších byl tento systém vybroušen do podoby ostré útočné zbraně. Protože je toto zahájení tak nové, nejsou správné obranné metody dobře známy. Díky tomu je tento systém nesmírně dynamický a nebezpečný.
Italská hra (někdy označovaná jako Giuoco Piano) je jedním z nejstarších zahájení a také jednou z prvních linií, které se hráč naučí, když se seznamuje se šachy. Vede ke hře, která je snadno pochopitelná: obě strany logicky rozvíjejí své figury a zahajují útoky na soupeřovy krále. Italská hra dává bílému i černému možnost hrát buď agresivně a gambitově, nebo zdrženlivě a pozičně. Jednou z nejzajímavějších a nejútočnějších možností bílého je legendární Evansův gambit, který v této moderní éře vrátili na výsluní tak nekompromisní hráči jako světová jednička Garry Kasparov, Alexander Morozevič a Angličan Nigel Short.
Ve French Classical nabízí mezinárodní mistr Byron Jacobs nový pohled na klasickou variantu francouzské obrany, která je populární již téměř sto let a je obhajována takovými bojovníky, jako jsou Viktor Korčnoj a Alexandr Morozevič. Podrobně se zabývá všemi důležitými variantami se zvláštním důrazem na ty, které jsou nejvíce v módě. Moderní pohled na velmi módní francouzský Winawer, který zůstává nejostřejší variantou francouzské obrany. Vede k takovým dynamickým pozicím, v nichž má vždy navrch lépe připravený a agresivnější hráč. Přední odborník Neil McDonald srozumitelně a stručně vysvětluje strategii a taktiku tohoto vzrušujícího zahájení.
V knize: Benoniho systémy jsou popsány všechny klíčové benoniho systémy kromě moderního benoniho. Představuje rozmanité a praktické možnosti proti zahájení dámským pěšcem jak pro dynamické, taktické hráče, tak pro solidní poziční hráče. Zahrnuty jsou odvážné obrany jako kontroverzní Blumenfeldův kontrgambit a Benkův gambit, oblíbený u nekompromisních velmistrů, jako jsou Veselin Topalov a Vasilij Ivančuk. Moderní Benoni je jednou z nejambicióznějších a nejodvážnějších obran černého proti zahájení dámským pěšcem, kterou se zničujícím účinkem používaly takové legendy jako Michail Tal, Bobby Fischer a Garry Kasparov. Od samého začátku vytváří černý v pozici výjimečnou nerovnováhu, která vede k dynamické hře a dává černému reálné šance převzít iniciativu.
Nimzova indická je jednou z nejspolehlivějších a nejoblíbenějších obran proti 1 d4, která nabízí černému možnost rozvázat hru na začátku a hrát o výhru bez zbytečného rizika. Mezi zastánce patří prakticky všichni nejlepší světoví hráči, včetně Garryho Kasparova, Vladimira Kramnika, Višiho Ananda a Anatolije Karpova. Dámská indická je jednou z nejspolehlivějších a nejuznávanějších obran černého proti zahájení dámským pěšcem. Je oblíbená mezi velmistry světové úrovně, jako jsou Vladimir Kramnik, Viši Anand, Michael Adams a Judit Polgar, nemluvě o Anatoliji Karpovovi, ..
Odborníci se shodují, že pravidelná řešení taktických cvičení jsou důležitou součástí šachového tréninku. Je však také všeobecně známo, že tradiční šachové rébusy mají jednu zásadní nevýhodu - studenti mají jistotu, že v pozici čeká skutečná taktika, zatímco při skutečné partii taková záruka neexistuje! Volker Schlepütz a velmistr John Emms v této cvičebnici nabízejí jedinečný rámec pro procvičování šachové taktiky nezávisle na tématech, obtížnosti a - což je nejdůležitější - dokonce i na jisté existenci skutečné taktiky v dané pozici. Analýzou pečlivě vybraných partií od začátečnické přes klubovou až po turnajovou úroveň se čtenář ujímá role taktického detektiva, který bez pomoci šachového motoru hledá chyby a promarněné příležitosti obou stran.
Tato kniha obsahuje vše, co hráč na 1 e4 musí vědět o tom, jak čelit těmto obranám. Překonávání neobvyklých šachových zahájení: Vítězství nad neobvyklými šachovými zahájeními je darem z nebes pro ty šachisty, kteří už mají plné zuby boje proti všem jiným zahájením než dvěma hlavním tahům bílého: 1 e4 a 1 d4. Na těchto stránkách je popsáno vše, co černý potřebuje vědět o tom, jak čelit neobvyklým zahájení, a to od slušných (Anglické zahájení, Rétiho a Královský indický útok) přes neobvyklé (Nimzo-Larsenův útok, Ptačí zahájení) až po zcela bizarní (Orangutan, Grob). Richard Palliser se zabývá všemi možnostmi bílého, zkoumá jejich silné a slabé stránky a následně sestavuje spolehlivý a praktický repertoár pro černého.
Francouzská je jednou z nejpevnějších obran černého proti 1 e4 a je velmi oblíbená na všech úrovních šachu. Kluboví hráči si užívají její superpevnou strukturu, zatímco na vrcholové úrovni ji hrají slavní velmistři jako Viši Anand a mladá ruská hvězda Alexandr Morozevič. Prvními dvěma tahy získává černý značnou oporu v centru a strukturu, kterou je neuvěřitelně obtížné rozbít. Caro-Kannova obrana má zaslouženou a zavedenou pověst neuvěřitelně pevné a zároveň dynamické obrany na 1 e4. Caro-Kannova obrana oslovuje všechny typy hráčů, ale je užitečná zejména pro hráče černé barvy, kteří dávají přednost solidní platformě, na níž mohou stavět, a kteří jsou vynalézaví v obraně i protiútoku. Mezi hvězdné hráče, kteří s oblibou používají Caro-Kann, patří Viši Anand, Michael Adams a legendární Anatolij Karpov.
Dvě skvělé knihy z Everyman Chess Library, Play the Grunfeld od Jeleny Dembo a Play the Sicilian Kan od Johanna Hellstena, spojené v jednom svazku. Grünfeld je vzrušující a dynamická odpověď na 1 d4, která se stala velmi populární na všech úrovních šachu. Hlavním důvodem je, že ji dlouhodobě preferuje nejsilnější šachista světa Garry Kasparov. Grünfeld se do značné míry opírá o principy hypermoderní šachové školy: černý dovoluje bílému postavit impozantně vypadající centrum s předpokladem, že by se v dlouhodobém horizontu mohlo ukázat spíše jako přítěž než výhoda. Hra se často stává velmi složitou a taktickou, což je jeden z důvodů, proč Grünfeld oslovuje ambiciózní hráče. Kan je ideální volbou jako zahajovací zbraň proti 1 e4, protože je to jedna z nejsnadněji naučitelných a hratelných variant sicilské. kan je v tradičním smyslu relativně bez teorie a úspěch se dostaví spíše díky pochopení systémů vývinu a hlubokému studiu taktických a pozičních myšlenek obou stran.
Už vás nebaví získávat obtížné pozice černými figurami? Už vás nebaví neustále sledovat všechny novinky. Odpočiňte si od hor teorie zahájení a zahrajte si 1...b6! Tímto tahem, připravujícím fianchetto střelce, černý okamžitě nasměruje hru na poměrně neprobádané území, kde bílí hráči nemohou sedět se založenýma rukama a spoléhat se na své znalosti z "knihy zahájení". Skutečná krása 1...b6 spočívá v tom, že se dá hrát prakticky proti každému prvnímu tahu bílého, takže je ideální volbou pro černé hráče, kteří nemají čas ani chuť pamatovat si množství různých obran.
Hrajte zahájení, kde máte relativně bezpečného krále. Berte dvojici střelců v polootevřené pozici, pokud se vám nabízí. Vyvarujte se vytváření zbytečných slabin ve vlastní pozici. Přijímejte sporné gambity a materiální oběti. Absorbujte jakoukoli prostorovou výhodu, kterou vám soupeř přizná. Jeho výběr doporučených linií vychází z těchto zásad a je podpořen podrobnou prací se současnými špičkovými počítačovými motory. I když seriózní práce o šachových zahájeních potvrzuje základní pravdu, že bílý si nemůže jednoduše vynutit velkou výhodu ze startovní pozice, můžeme černému značně zúžit cestu k bezpečí a naklonit praktický boj v náš prospěch. Aby měl náš soupeř šanci na půl bodu, bude muset řešit složité taktické a strategické problémy hluboko ve střední hře.
Jonathan Tait dělí o svá zkoumání nesčetného množství přehlížených, "bezúhonných" odpovědí, které mohou bílého přimět k přemýšlení již ve třetím tahu. Tyto linie jsou současnou teorií značně podceňovány a zahrnují podivné a úžasné varianty, jako je Calabrese kontragambit (1 e4 e5 2 Bc4 f5), Wagenbachova obrana ke královskému gambitu (1 e4 e5 2 f4 exf4 3 Nf3 h5), Romanišinova tříjezdcová obrana (1 e4 e5 2 Nf3 Nc6 3 Nc3 Bc5), Dva jezdci Ulvestadova variace (1 e4 e5 2 Nf3 Nc6 3 Bc4 Nf6 4 Ng5 d5 5 exd5 b5) a velmi ostré linie Jaenischova gambitu (1 e4 e5 2 Nf3 Nc6 3 Bb5 f5).
Magnus Carlsen je nejlepším šachistou 21. století. Jeho taktické kouzlo, strategická vynalézavost, technické znalosti a legendární bojovný duch ho staví vysoko nad všechny ostatní hráče. Díky nim jsou jeho partie také nesmírně poučné. V každé partii Kravtsiv vybírá klíčový bod - Magnusův moment -, v němž Carlsen prokazuje zvláštní vhled, který ho odlišuje od ostatních hráčů. Třeba objasní nepřehlednou situaci, jistý si svými technickými schopnostmi. Nebo se obětuje, aby získal praktické šance v partii, která se nevyvíjela podle plánu. Po celou dobu je kladen důraz na to, jak Carlsen jakýmkoli způsobem ztěžuje život svým soupeřům, ať už je objektivní hodnocení pozice na šachovnici jakékoliv.
V této první knize o Nimzo-Larsenově útoku po více než deseti letech Byron Jacobs a Jonathan Tait vysvětlují, jak můžete toto dynamické zahájení využít k útoku na soupeře od prvního tahu. Nimzo-Larsenův útok byl v poslední době neprávem opomíjen a tato kniha si klade za cíl tuto nerovnováhu napravit.
Bývalý mistr US Open Timothy Taylor představuje repertoár černých proti všeobecně oblíbenému španělskému zahájení (Ruy Lopez). Základem repertoáru černého je moderní Steinitzova obrana, která si oprávněně získala pověst důležité alternativy k hlavním liniím. Moderní Steinitzova obrana může vést ke gambitům ostrým jako břitva, jako je například variace Siesta, kde se může stát osudným jediné uklouznutí některého z hráčů. Ale možná hlavním lákadlem Moderního Steinitze je jeho flexibilita, protože černý si může zvolit i poziční a pevnější způsob hry.
V roce 2018 společnost DeepMind zveřejnila šokující výsledky svého softwaru pro umělou inteligenci pro hraní šachů AlphaZero. Šachisté nevěřícně koukali a hned je napadlo, jak umělá inteligence ovlivní budoucnost šachu. O necelý rok později se objevila zcela nová vlna šachových motorů, které byly založeny na využití neuronových sítí k hodnocení pozic zcela novým způsobem. Tato kniha je o mimořádném dopadu, který má umělá inteligence na moderní šachy.
Richterův-Veresovův útok charakterizují tahy 1 d4, 2 Nc3 a 3 Bg5. Je to skvělý systém pro hráče, kteří chtějí své soupeře odvést od známé teorie, donutit je k neznámým situacím a donutit je bojovat na vlastní prostředky. Existují různé moderní interpretace Richterova-Veresova útoku, které obvykle v určitém okamžiku zahrnují hru bílého na f3. V této knize se však velmi zkušený šachový autor a trenér Cyrus Lakdawala zaměřuje na tradiční zpracování, které se obvykle vyhýbá f3 ve prospěch klasičtějšího vývinu tahy jako Nf3, e3 nebo dokonce Qf3. V knize Repertoár zahájení: Lakdawala provádí čtenáře složitostí a vytváří repertoár pro bílého. Zkoumá všechny aspekty tohoto velmi složitého zahájení a poskytuje čtenáři dobře prozkoumanou, svěží a inovativní analýzu. Každá partie s komentářem obsahuje cenné poučení o tom, jak zahájení hrát, a poučný komentář k typickým plánům střední hry.
Slovanská (1 d4 d5 2 c4 c6) je skvělou volbou proti 1 d4 pro hráče, kteří chtějí získat solidní pozici ze zahájení, ale zároveň takovou, která obsahuje dynamické možnosti. Pěšec na c6 zaručuje černému pevnou oporu v centru, ale je zde také stále přítomná možnost braní na c4 a případně i snaha udržet tohoto pěšce. Slovan je ideální pro kombinaci spolehlivosti s příslibem dynamické protihry ve střední hře. V knize Opening Repertoire: The Slav zkušený šachový autor a trenér Cyrus Lakdawala provede čtenáře složitostí slovanské figury a sestaví repertoár pro černého. Zkoumá všechny aspekty tohoto velmi složitého zahájení a poskytuje čtenáři dobře prozkoumanou, svěží a inovativní analýzu. Každá partie s komentářem obsahuje cenné poučení o tom, jak zahájení hrát, a poučný komentář k typickým plánům střední hry.
Tato kniha podrobně popisuje tréninkový program, který na základě těchto rozsáhlých zkušeností vyvinul. Rozvíjí základní dovednosti potřebné k tomu, abyste se v šachu posunuli dál než k základům. Obsahuje klíčové strategie, základní pozice a techniky koncovek, informace o tom, co dělat, když se zaseknete, jak proměnit výhodu a repertoár zahájení na vysoké úrovni pro černé i bílé.
Caro-Kann je mezi šachovými zahájeními vzácné zvíře. Je sice respektováno jako solidní a bezpečný způsob zahájení hry, ale zároveň se vyhýbá symetrii nebo zjednodušení. To umožňuje černému mnoho způsobů, jak udržet hru nevyrovnanou a hrát na výhru. Dva norští odborníci na zahájení nabízejí soubor možností, které tuto flexibilitu plně využívají. V hlavní linii máte na výběr mezi systémy 4...Bf5 a 5...exf6 - oba však striktně v moderní dynamické podobě! V té druhé je Hansen přední světovou autoritou, která má bohaté zkušenosti, aby vysvětlila typické chyby, jichž se bílý dopouští, když čelí této záludné linii. Studiem jeho materiálů získáte v tomto rychle se vyvíjejícím systému značný náskok. Například kritická zlepšení oproti hře Duda-Carlsen v roce 2020 byla v Hansenových souborech již o dva roky dříve.
Hrdina nemá vůbec žádnou výhodu, ale nějak se mu daří neustále dělat soupeři problémy. Soupeř mírně zabloudí a najednou má hrdina drobnou výhodu. Není to mnoho, ale teď, když mají něco málo, s čím mohou pracovat, jsou ve svém živlu. Hrají přesně a neúprosně a svému soupeři neuvěřitelně ztěžují život. Náhle a téměř nepozorovaně se jejich výhoda zvyšuje. Následují další drobné nepřesnosti, hrdina otáčí šroubem a pytlíkuje plný bodový zisk. Soupeř kroutí hlavou a přemýšlí, kde proboha udělal chybu. Jak to dělají? Jak se jim daří nastolovat problémy ve zdánlivě sterilních pozicích? Jak se jim neustále daří porážet soupeře světové úrovně z pozic, které by jiní jednoduše vzdali jako remízové?
O'Kellyho varianta sicilské obrany (1 e4 c5 2 Nf3 a6) je skvělým systémem pro ty, kteří rádi hrají sicilské pozice, ale nechtějí zabřednout do těžké teorie. O'Kelly se mnohem více spoléhá na pochopení obecných strategických myšlenek a plánování střední hry než na memorování zahajovacích tahů. Jednou z výhod O'Kellyho je, že přirozené pokračování bílého 3 d4, ačkoli se hraje velmi často, umožňuje černému pohodlný vývoj a snadnou hru. V knize Zahrajte si O'Kellyho sicilskou provádí zkušený šachový autor a trenér Andrew Martin čtenáře složitostí O'Kellyho a sestavuje repertoár pro černého. Zkoumá všechny aspekty tohoto fascinujícího zahájení a poskytuje čtenáři dobře propracovanou, svěží a inovativní analýzu. Každá partie s komentářem obsahuje cenné poučení o tom, jak zahájení hrát, a poučný komentář k typickým plánům střední hry.
Tyto tři knihy jsou ideální pro nadšené klubové hráče, kteří se chtějí zlepšovat a chtějí lépe porozumět třem klíčovým fázím šachové partie: zahájení, kdy se rýsují bitevní linie, střední hra, kdy armády zahajují boj zblízka, a koncovka, kdy teoretické znalosti mohou rozhodnout o výhře a prohře.
Šachová kniha má 158 stran na matném křídovém papíru s vazbou V2. Naleznete v ní přesně 100 studií, 10 krátkých "minipovídek", lépe řečeno povídání o všem možném, spoustu vtipů, zhruba dvacet citátů a mouder a jednu bonusovou matovou úlohu! Šachové studie jsou perlami šachové hry...
Alexander Aljechin, poslední z velké čtveřice velkých šachových mistrů před druhou světovou válkou. Senzačně vyhrál s Capablancou, zcela nečekaně přišel o titul mistra světa s "amatérem" Euwem a snad ještě překvapivěji v odvetě Euweho jednoznačně poslal k zemi!
Knížka podrobně popisuje vzájemné souboje, včetně myšlenek samotných hráčů a dalších komentátorů. Nebudou chybět základní informace k zápasu, medailonky a perličky.
Kniha se věnuje životu a šachové tvorbě druhého mistra světa Emanuela Laskera, který vládl šachového světu celých 27 let, což je dodnes nepřekonaný rekord. Kromě partií, povídání o Laskerových turnajích a zápasech a mnoha diagramů se dozvíte také o Laskerově nešachovém životě.