Svět bojovníka - Vlastimil Hort
Vlastimil Hort v knize analyzuje 38 vlastních partií, které považuje za nejzajímavější. Navíc polovina z těchto partií je komentována také špičkovými českými a slovenskými hráči jako Navara, Ftáčnik, Hráček, Štohl a další. Samostatná kapitola, kterou napsal Robert Cvek, se asi na 50 stranách zabývá zahájeními, které měl velmistr Hort v repertoáru. Úvod Vlastimila Babuly, závěr Jány Plachetky, indexy, tabulky.
Vlastimil Hort je český šachový velmistr, autor, a komentátor, který se narodil 12. ledna 1944 v Kladně, v Československu (dnešní Česká republika). Je jedním z nejvýznamnějších šachových hráčů, kteří reprezentovali Československo a později Německo. Vlastimil Hort získal titul mezinárodního velmistra v roce 1965, což potvrzuje jeho výjimečné šachové dovednosti. Hort byl mnohokrát mistrem své země a účastnil se několika šachových olympiád jako člen československého a německého týmu. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 emigroval Vlastimil Hort na Západ. Usadil se v Německu a stal se jedním z předních hráčů v německých šachových kruzích. Vlastimil Hort se také věnuje výuce šachu. Vydal několik šachových knih a stal se uznávaným trenérem. Proslavil se také svými komentáři ke šachovým turnajům a partiím. Jeho erudice a charismatický přístup z něj udělaly oblíbeného komentátora. Vlastimil Hort je znám svým příjemným a vtipným stylem, jak v šachu, tak i ve svém komentáři. Je jednou z významných postav ve světě šachu a jeho odkaz na šachovou komunitu zůstává silný.
Předmluva ke knížce
Příprava této knihy nebyla lehká. Děkuji všem, kteří mně s ní pomohli. Uvědomila jsem si, že Vlastimil Hort ve svých komentářích se svěřuje se svými pocity při partii a s okolnostmi, za kterých se partie hrály, ale ne vždy rozebírá konkrétní varianty. Proto jsem požádala níže uvedené velmistry a jednoho mezinárodního mistra, jestli by si z partií Vlastimila Horta v této knize nevybrali jednu nebo dvě partie a okomentovali je ze svého pohledu, jak třeba přímých spoluúčastníků (v případě olympiád), tak jen proto, že je nějaká partie zaujala.
S komentovanými partiemi se přidali a jim všem patří poděkování: Vlastimil Babula, Robert Cvek, Lubomír Ftáčnik, Zdeněk Hába, Zbyněk Hráček, Michal Konopka, David Navara, Ján Plachetka, Pavel Šimáček, Jiří Štoček, Igor Štohl, Petr Velička, Jan Votava.
Veliký dík si zaslouží brněnský historik Jan Kalendovský, který sáhl do své bohaté knihovny a pracně nasbíraných dat a připravil ke každé partii příslušnou tabulku turnaje a navíc připojil pár dobových fotografií a novinových článků ze svého archivu.
Velkým dílem do knihy přispěl velmistr Robert Cvek kapitolou dalších zajímavých partií velmistra Vlastimila Horta. Čtenářům tak rozšíří pohled na tvorbu jednoho z nejlepších hráčů naší šachové historie.
Kniha vznikla díky neúnavné šachové i technické spolupráci Zdeňka Vybírala a Milana Borkovce, hráčů TJ Sokol Tábor.
Děkuji paní Jaroslavě Kučerové za inspirativní titulní stránku a ilustrace, které vnášejí oživení na stránky s černobílými diagramy, a tak přinášejí dobrou náladu.
A co říci na závěr? Tato kniha vznikla jako pocta Vlastimilu Hortovi. Ale současně i jako učebnice šachu. Díky pestrým zahájením, vynalézavé hře ve střední hře, poučné hře v koncovkách, kdy Vlastimil Hort jako pravý bojovník hledá možnosti výhry až do úplného konce, může tato kniha sloužit k hlubšímu pochopení šachové hry.
Eliška Richtrová
Za vydavatele
Ukázka z knížky - rozbor Davida Navary